Pevné pouto

22. června 2010 v 19:03 | KeyFee |  Ostatní filmy
No tak jsem zase po dlouhé době se místo na nějaký seriál koukla na film. A nelituju toho protože tenhle film fakt stojí za to :-)
Jmenuje se Pevné pouto a režíroval jí známý Peter Jackson. Známá věta z filmu
"My name was Salmon, like the fish, first name, Susie. I was fourteen when I was murdered on December 6, 1973."
byla slyšet v ukázkách v každém kině. Kritici film poměrně zdrbali a i Petera Jacksona osočili tím, že to byl chabý pokus stát se Timem Burtonem, ale já si myslím že tento film je poměrně povedený kousek. Minimálně je dobře natočený.
Popis filmu z filmoláda.cz

Susie Salmon (Saoirse Ronan) je obyčejná čtrnáctiletá holka. Má dva mladší sourozence, dva normální rodiče (Mark Wahlberg a Rachel Weisz)a jednu trochu potrhlou babičku (Susan Sarandon). Do školy to má kousek, jen přes kukuřičné pole a dolů ulicí, a tajně sní o lásce staršího hezouna Raye. Když už to však konečně vypadá, že ona taky není Rayovi lhostejná, do jejího života zasáhne někdo úplně jiný. Obrýlený bezdětný soused pan Harvey (Stanley Tucci) a jeho násilnické sklony.

Pevné pouto - Susie v době, kdy ještě žilaPevné pouto - Domácí kutilové jsou nebezpečná zvěř

Pan Harvey není žádný pouťový taškár, co by děti lákal na levná lízátka z výprodeje. Pan Harvey je profík a k dosažení svého cíle používá rafinovanější metody. Vlastně je to takřka lidumil. Dokonce dětem vybudoval skvělou klubovnu přímo po cestě ze školy. A Susie má tu výsadu být první dítě, které do ní vstoupí. Jenže lidumil pan Harvey má děti až příliš v lásce a nemůže přece Susie dovolit, aby tak skvělou klubovnu opustila. Alespoň ne živá.

Tohle se vám děti stane, když nebudete poslouchat rodiče, a necháte se vylákat téměř neznámými lidmi na opuštěná místa. Přijdete o to nejcennější, co máte. O život. Jenže tenhle snímek není o životě Susie Salmon, ale o tom, co následovalo po něm. O čase v meziprostoru.

Pevné pouto - Smrt je vlastně moc krásná věcPevné pouto - Někdy máte vraha své dcery takřka nadosah

Režisér Peter Jackson se společně se svými dvorními spolupracovnicemi Fran Walsh a Philippou Boyens pustil do filmového zpracování románu americké spisovatelky Alice Sebold. Společně s výše jmenovanými ke snímku napsal podle knižní předlohy scénář, vybral si představitelku hlavní role, a pak mu někdo zavolal, že Tim Burton točí Alenku a že jejich filmy budou mít v některých částech světa premiéru zhruba ve stejnou chvíli. Peter tedy zaklel a nejspíš si řekl, že musí Tima Burtona překonat. Svůj film tím však pohřbil.


Pevné pouto - Měsíce a hodiny, to po smrti splýváPevné pouto - Tohle je ještě bezpečná vzdálenost

Společně s nestabilním scénářem se hroutí celý snímek. Jako ztrouchnivělý dřevěný altánek v záhrobí, kde je to mimochodem děsně prima. Samí motýlci a snové krajinky a jedna kamarádka, se kterou si můžete hrát, povídat si, ale jinak je ve snímku úplně zbytečná a její roli by klidně s trochou snahy zahrál i plyšový králík. Jenže ostatní postavy na tom nejsou o moc lépe. Potrhlá babička-alkoholička dělá z rozjetého dramatu komedii, rodiče Susie jsou na pokraji zhroucení, aniž byste to ze snímku doopravdy cítili, a tak jedinou postavou, které to všechno věříte, je pan Harvey.

Stanley Tucci předvádí výkon hodný mistra a podivínskému sousedovi vdechuje tolik uvěřitelnosti, že byste se kvůli němu klidně i odstěhovali ze sousedství. Přitom však zůstává v mezích uvěřitelnosti, a tak se alespoň v kinosále dočkáte nějakého toho strachu, když už si ostatní emoce vzaly dovolenou.

Pevné pouto - Nechoďte za světlemPevné pouto - Tady ještě máma nic netuší

Škoda. Slibný námět snímku zabíjí Jackson přemírou nadbytečných digitálních efektů a absolutní žánrovou volností. Po celou dobu v sedačce vám totiž nebude vůbec jasné, jestli se díváte na duchařský thriller, rodinné drama, srdcervoucí romantiku nebo odvar z komedie. Pevné pouto se nejspíš snaží být vším tímto dohromady. Jenže co vcelku funguje u Harryho Pottera, bohužel nešlape každému filmu a příběh Susie Salmon takovým snímkem je. Jediné, v čem vás Peter Jackson uvtrdí, je fakt, že bavit se s cizími není vždycky košer. Zvlášť na kukuřičném poli.

V něčem májí kritici pravdu, například v tom že grafiky tam bylo trochu moc, ale nemyslím si že by film byl tak špatný jak ho popisují. Až ho seženu, hodím ho sem online :)
Jestli jste film viděli, napište jak se vám líbil ;)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 <ebbinka> <ebbinka> | Web | 11. července 2010 v 16:34 | Reagovat

Ihned po Twilight sáze je to můj  nejoblíbenější film... :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama